Vedení lidí je jako vaření

Vedení lidí je jako vaření
Jiná síť

Znáš ten pocit, kdy se rozhodneš poprvé si uvařit, vytáhneš kuchařku nebo poprosíš rodiče, aby ti pomohli a poradili? Stejně tak to funguje s vedením lidí. Ze začátku si nejsne jistí, a tak hledáme pomoc. Po čase ale přijdeme na svou vlastní cestu a způsob. Špetka sem, špetka tam, ono se to jídlo stejně povede.

Teď záleží na tom, jaké ingredience použiješ. Buď otevřeš ledničku a budeš vařit z toho, co máš zrovna doma, ale to pak ten řízek neuděláš (pokud v lednici maso není). Tak přistoupíš na jinou variantu. Druhým způsobem, jak sehnat potřebné potraviny, je zajít si do obchodu nebo poprosit souseda o chybějící ingredience. Prostě se po těch lidech podíváš mimo domov. 

Teď, když už máš ingredience, tak je potřeba začít opravdu vařit, protože pokud ty potraviny necháš dlouho někde ležet jen tak bez povšimnutí, tak shnijí. A některé sami dokonce odpochodují. Tak je to i s lidmi, každý potřebuje trochu té pozornosti, aby “neshnil” a neodešel pryč.

Když už vaříš, je potřeba si hlídat, jak dlouho je potřeba smažit, ať se to jídlo nespálí, pak by to byla zbytečná práce. V lepším případě něco oškrábeš se slovy "je to na krásu", zbytek bude muset pryč. V horším případě ti začnou hořet v hrnci brambory, vykouříš celý byt a bude ti z toho hůř než z toho pití, kvůli kterému jsi během vaření usnul.

Vaření je kouzlo. Každý pokrm má svou hlavní ingredienci, ale bez těch ostatních nikdy nedocílíte toho kýženého výsledku. Tak jako s bramborovým salátem. Základem jsou brambory, ale kdyby tam nebyla zelenia a dresing, ztratí to svou chuť. Můžeš dát dohromady úplně chuťově odlišné potraviny a ony spolu vytvoří krásnou a jedinečnou chuť jídla. Je ale potřeba to pečlivě promyslet a umět s tím pracovat.

Nezapomeň, že je potřeba vždycky po sobě uklidit, aby mohli vařit-vést i další lidi a mohli začít s čistou linkou.

Pokud už se cítíš jako profík, je čas dát prostor i jiným, aby si zkusili poprvé uvařit. Když se jim to povede, budou nadšení, budou to všem nabízet, všude se s tím chlubit a zamilují si to. Pokud jsou mladší, tak si to vyfotí a hodí na instragram s hastagem #foodporn.

Občas se stane, že své veledílo budeš muset za stálého míchání vylét do záchodu. Smůla i to se stává. Začni znovu. Na tom nic není. I světoví šéfkuchaři začínali stejně jako ty.

A nezapomeň:  Na světě jsou jídla, která budou chutnat tobě, ale ne lidem z tvého okolí. Každý člověk má jinak mlsný jazyk a to je to v pořádku.

Takže pokud máš hlad, tak s chutí  do vaření.

Zatím nikdo nekomentoval. Buď první!

Přidat komentář